הריון

6224659_xl

תוכן עיניינים

ההריון הוא אחד המצבים היפים והמרשימים בחיים, והוא כולל 9 חודשים מדהימים בהם גדל ברחם האשה עובר, אשר מסתיימים בלידת תינוק. הריון מופיע אחרי שגבר ואשה מקיימים יחסי מין בזמן שהאשה מבייצת, והזרע פוגש את הביצית. כניסה להריון אפשרית בכל השנים בהן האשה פוריה – החל מקבלת המחזור החודשי בגיל ההתבגרות ועד הפסקתו בסביבות גיל 50.

במהלך ההריון יש לעבור בדיקות הריון שונות, על מנת לוודא את מצבו של העובר ולהבטיח שההריון יסתיים בשלום. במקרים קשים, ההריון מפתח סיבוכים ומסתיים בטרם עת, ולכן חשוב להיות מודעים למצב ולבצע את כל הבדיקות הנדרשות על מנת להבטיח הריון מומלץ.

הכניסה להריון

תהליך הכניסה להריון הוא תהליך המתווך על ידי גורמים רבים אשר מביאים בסופו של דבר למפגש של זרע עם ביצית. המחזור החודשי נמשך 28 ימים ובסביבות היום ה-14 מתרחש הביץ – תהליך בו ביצית אחת יוצאת מהשחלה אל החצוצרה. במידה והזוג מקיימים יחסי מין במהלך הביוץ, הזרע עושה דרכו אל החצוצרה ושם פוגש את הביצית ומפרה אותה. הביצית המופרית מתקדמת אל עבר הרחם, ומושרשת בדופן.

על מנת שהרחם יספק את צרכי העובר, מתרחשים שינויים הורמונליים הכוללים עליה ברמת ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון, אשר גורמים להתעבות דופן הרחם ויצירת כלי דם. בשלב מתקדם יותר מתפתחת השליה, אשר אחראית לספק את המזון והחמצן לעובר, ובעלת תפקיד מרכזי בהתקדמות ההריון.

סימני ההריון

במהלך 9 חודשי ההריון, צפויים להופיע סימנים רבים המבטאים את השינויים ההורמונליים והפיזיים ומתרחשים בזמן ההריון. הסימנים העיקריים המופיעים בזמן ההריון הם:

  • הפסקת המחזור החודשי – הביטוי הראשון והחשוב ביותר בהריון הוא הפסקת המחזור החודשי. נשים בהריון אינן מקבלות מחזור חודשי, ובדרך כלל יודעות לראשונה על הכניסה להריון לאחר איחור בהופעת המחזור החודשי.
  • בחילות והקאות – מתחילות להופיע עם תחילת ההריון ומתרחשות בדרך כלל בשבועות ההריון הראשונים.
  • גודש ורגישות בשד – השינויים ההורמונליים גורמים להתנפחות השדיים, הופעת גודש בשד ורגישות יתר ברקמת השד.
  • דימום – דימום נרתיקי הוא תופעה שכיחה במהלך השבועיים הראשונים להריון, ואינו תמיד מעיד על סיבוכים במהלך ההריון. עם זאת, דימום יכול להופיע גם במקרים של הפלה, ולכן חשוב לדווח עליו לרופא ולבדוק את הנושא.
  • עייפות – נשים בהריון מתעייפות מהר יותר, וסובלות במקרים רבים גם מהפרעות בשינה. נשים רבות מתלוננות על קושי לתפקד בצורה טובה, ירידה באנרגיה ואיטיות, ואלה סימנים טבעיים המופיעים במהלך ההריון.
  • כאבים בגב התחתון – בשל השינויים הפיזיים המתרחשים באזור הבטן, נשים רבות מתלוננות על כאבי גב תחתון במהלך ההריון. הכאבים שכיחים יותר לקראת סוף ההריון, אז הבטן גדולה, משקל העובר עולה וקיימת השפעה גדולה על מרכז הכובד אשר גורמת לכאבי גב קשים.
  • ריבוי במתן שתן – מתפתחת בסביבות השבוע השישי להריון, ונגרמת בגלל הלחץ של הרחם על שלפוחית השתן. במקרים אלו, נשים רבות סובלות מהליכה תכופה אל השירותים וצריכות להיערך לכך בהתאם.
  • רגישות לגירויים – השינויים הפיזיים המופיעים במהלך ההריון משפיעים גם על חידוד החושים ורגישות יתר לריחות ודברים נוספים.
  • חוסר איזון רגשי – השינויים ההורמונליים המופיעים במהלך ההריון גורמים לנשים רבות להתרגש יתר על המידה. התרגשות זו מתבטאת בבכי, עצבנות ופרצי שמחה, לעתים ללא סיבה מוגדרת.

חשוב לזכור שהשינויים הפיזיים המתרחשים במהלך שבועות ההריון שונים בין אשה לאשה, ועלולים להשתנות גם בין ההריונות. ולכן, חשוב להיות מוכנים לכל שינוי אפשרי, ולדעת שהתקופה הקרובה תכלול הופעת דברים חדשים רבים.

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן