שבועות ההריון – בהתאם לכל שליש

9005472_xl

תוכן עיניינים

ההריון נמשך 40 שבועות, במהלכם מופיעים שינויים רבים בחיי האם והעובר. במשך 40 השבועות מתפתחים שינויים פיזיים, הורמונליים וכלליים, והגוף עובר טלטלה של שינויים. השינויים המופיעים במהלך שבועות ההריון השונים מבטאים את התקדמות ההריון ואת מה שהגוף עובר במהלכו, ובמהלך השבועות השונים מתפתח העובר והופך לתינוק המוכן ליציאה לאוויר העולם.

השליש הראשון

השליש הראשון מוגדר כתקופה בין הכניסה להריון ועד השבוע ה- 13. במהלך השליש הראשון, ההריון נקלט ברחם והעובר מתחיל להתפתח. השליש הראשון הוא אחת התקופות הקריטיות ביותר לבריאות העובר, ומקרים רבים של הפלה טבעית (כ-15%) מתרחשים במשך השליש הראשון. במהלך השליש הראשון, מופיעים הסימנים הפיזיים האופייניים להריון, כמו בחילות, הקאות, רגישות וגודש בשד ועייפות קשה.

  • שבוע 1-4 – הזמן בו מושרשת הביצית המופרית בדופן הרחם וההריון נקלט. תקופה זו מתאפיינת באיחור במחזור החודשי והופעת הסימנים הראשונים. יש לציין ששבוע 1-4 היא התקופה בה יש סיכון גבוה מאוד להפלה טבעית, אשר לפעמים מתרחשת עוד לפני האיחור במחזור החודשי.
  • שבוע 5-8 – במהלך תקופה זו מתחיל העובר לפתח את המערכות החשובות שלו. בשבוע 5 מתפתחת מערכת העצבים, ובשבועות 7-8 מערכת העיכול, הכבד, המוח, הכליות ואיברים נוספים. במשך תקופה זו קיים סיכון מוגבר למומים מולדים, אשר מתפתחים לאחר פגיעה ביצירת האיברים.
  • שבוע 9-13 – בתקופה זו אפשר כבר לחוש את הרחם בחלל הבטן, ובדרך כלל הבחילות מפסיקות (לקראת השבוע ה-13). מבחינת התפתחות העובר, במשך תקופה זו העובר ממשיך להתפתח, הגפיים צומחות והוא מתחיל לנוע בתוך הבטן. מבחינה פיזית, תקופה זו מתאפיינת בהקלה על הסימנים השונים של ההריון והקלה ניכרת בהרגשת האם.

השליש השני

השליש השני להריון הוא התקופה שבין השבוע ה- 13 לשבוע ה- 26, ובמהלכה העובר ממשיך להתפתח ומתחיל לקבל צורה אנושית. במהלך השליש השני, האימהות מתחילות להרגיש את תנועת העובר, וניתן להתרשם ממנו במהלך בדיקות אולטרסאונד.

  • שבוע 14-16 – בתקופה זו ניתן לדעת את מין העובר על פי בדיקת אולטרסאונד.
  • שבוע 17-19 – השינויים הפיזיים בגופו של העובר ממשיכים, הוא גדל ותנועתו מורגשת באופן טוב יותר על ידי האם. למרות ההקלה על הבחילות וההקאות, בתקופה זו מתפתחים סימנים פיזיים נוספים, כמו עצירות, טחורים וכאבי גב.
  • שבוע 20-22 – העובר ממשיך להתפתח וניתן כבר לחוש את הרחם, אשר מגיע לאזור הטבור. בשלב זה שמיעתו של העובר כבר מפותחת, אך עיניו עדיין סגורות.
  • שבוע 23-25 – העובר מתחיל לפתח ציפורניים וניצני שיניים. בשלב זה האם סובלת מסימנים פיזיים נוספים כמו הגברה בהפרשה מהנרתיק, הופעת בצקות ברגליים ושינויי פיגמנטציה.

השליש השלישי

השליש השלישי להריון הוא בעצם קו הסיום של ההריון, ובמהלכו העובר ממשיך לגדול ולהתפתח על מנת להגיע בריא ושלם לאוויר העולם. בתקופה זו העובר כבר בר חיים, ובמקרים בהם נדרשת הפסקת הריון בשליש השלישי, ניתן לזרז את הלידה ולהעביר את התינוק לפגיה, שם ימשיך להתפתח עד שיהיה מוכן להשתחרר הביתה. בתקופה זו השינויים הפיזיים מתעצמים, ומבטאים את הכנת הגוף ללידה ההולכת וקרבה.

  • שבוע 26-33 – העובר ממשיך להתפתח, הרחם גדל וכתגובה סימנים כמו כאבי גב ובטן מתגברים באופן משמעותי.
  • שבוע 34-36 – בתקופה זו מבשילות הריאות של העובר, ולאחר השבוע ה-36 העובר כבר יכול לחיות באופן עצמאי מחוץ לרחם. לאחר תקופה זו, במידה ויש צורך בלידה מוקדמת התינוק יכול בדרך כלל לחיות בשלום.
  • שבוע 37-40 – השבועות האחרונים של משך ההריון התקין, במהלכם התינוק מסיים להתפתח וממשיך לגדול. במהלך שבועות אלה הלידה עלולה להופיע בכל רגע, וההריון מסתיים בלידת התינוק הבריא.
אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן