אחרי ההפלה – הנחיות לימים ולשבועות שאחרי

5119624_xl

תוכן עיניינים

הפלה היא פרוצדורה טראומטית מבחינה פיזית ונפשית, במהלכה מפסיקים את ההריון. קיימות דרכים רבות לבצע הפלה, אך בדרך כלל לאחר ההפלה מופיעה השפעה משמעותית על חיי הנשים. חשוב לזכור שאין צורך להתמודד עם ההשפעות המופיעות לאחר ההפלה לבד, וחשוב להיות בסביבה תומכת המספקת תמיכה ועידוד. כמו כן, במקרים קשים כדאי לראות איש מקצוע שיוכל לעזור לחזור לחיים תקינים וטובים.

הימים הראשונים לאחר ההפלה

בימים הראשונים לאחר ההפלה, צפויים להופיע סימנים פיזיים הכוללים:

 • דימום – דימום וגינלי מופיע במשך כשבוע לאחר ההפלה. בדרך כלל מדובר בדימום קשה יותר מאשר המחזור החודשים, ולעתים הוא יכול להימשך זמן רב יותר.
 • כאבים – בימים הראשונים לאחר ההפלה צפויים כאבים ברחם ובנרתיק. במקרים קשים ניתן להשתמש בתרופות להקלה על הכאב.
 • בחילות והקאות – בדרך כלל מופיעים מספר ימים לאחר ההפלה, כתוצאה מחומר ההרדמה.
 • דיכאון – נשים רבות מפתחות דיכאון לאחר ההפלה, אשר מתפתח על רקע שינויים הורמונליים ותחושת עצב קשה המופיעה לאחר איבוד העובר.

יש לציין שהימים הראשונים לאחר הפלה תרופתית קלים יותר מבחינה פיזית, ולכן במקרה הצורך מומלץ להשתמש בהפלה תרופתית.

הנחיות לשבועות הראשונים לאחר ההפלה

בשבועות הראשונים לאחר ההפלה, קיימות מספר הנחיות העוזרות לשיקום הנשים ולהתמודדות עם אובדן ההריון. ההנחיות חשובות למניעת נזקים פיזיים ולהבטחת חזרה לתפקוד תקין כמה שיותר מהר. ההנחיות העיקריות הן:

 • מנוחה – כמעט בכל המקרים ממליצים הרופאים על מנוחה של מספר ימים לאחר ההפלה. קיימת חשיבות רבה למנוחה גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית, ולכן לא מומלץ לוותר עליה.
 • קיום יחסי מין – מומלץ להמתין עם קיום יחסי מין לפחות שבוע עד לאחר הגרידה, ורק לאחר שהדימום פסק. יש רופאים הממליצים על המתנה של יומיים אחרי הפסקת הדימום. מטרת ההפסקת ביחסי המין היא למנוע פגיעה נוספת בנרתיק ובצוואר הרחם, ולהקל על שיקום האיברים הפגועים. לעיתים לאחר ההפלה מופיעים בעיות בתפקוד המיני בעקבות תהליך ההפלה.
 • המחזור הראשון לאחר ההפלה – מופיע כ- 4-6 שבועות לאחר ההפלה. במידה והמחזור לא מופיע יש להגיע אל הרופא לבדיקה. הופעת המחזור מראה על חזרת מערכת הרביה לתפקוד תקין, ומאפשרת כמובן כניסה חוזרת להריון.
 • כניסה להריון לאחר ההפלה – באופן כללי אין מניעה להיכנס להריון מיד לאחר ההפלה, אך על מנת להבטיח מהלך הריון תקין מומלץ להמתין עד קבלת המחזור הראשון לאחר ההפלה.

סיבוכים אחרי ההפלה

לאחר ביצוע הפלה, ובמיוחד גרידה, קיימים סיבוכים אפשריים. הסיבוכים נובעים מהפרוצדורה עצמה או משאריות של תוכן הריון ברחם, ועלולים לגרום ל:

 • דימום – קיימים מקרים בהם מופיע דימום ממושך ביותר, של יותר משבועיים. במקרים אלה חשוב להגיע לרופא לצורך בדיקה לאחר הפלה, על מנת לברר את מקור הדימום ולטפל בו במידת הצורך.
 • זיהום – מתבטא על ידי חום גבוה וכאבי בטן קשים מאוד. בדרך כלל מטפלים כמעט בכל ההפלות באנטיביוטיקה על מנת למנוע את הזיהום, אך לפעמים מופיע זיהום ויש צורך לטפל בו בהתאם.
 • פגיעה בדופן הרחם – לעתים כתוצאה מהפעולה הפולשנית דופן הרחם נפגע. יש לציין שמדובר בסיבוך פשוט, הדורש מנוחה והשגחה בלבד.

במקרים מסוימים של סיבוכים, שבהם נעשה החלטה שגויה של הרופא המטפל או הצוות הרפואי וביצוע ההפלה התרחש באופן שאינו מתאים ופוגע במטופלת, ניתן להגיש תביעת נזיקין בגין רשלנות רפואית.

קושי להיכנס להריון אחרי הפלה

אחד הדברים הקשים ביותר ממנו חוששות הנשים לאחר הפלה הוא הפרעה לכניסה להריון בעתיד. בעבר, אכן אחד הסיבוכים המשמעותיים לאחר קיום הפלה הוא בעיה בכניסה להריון, אך כיום עם התפתחות הטכנולוגיה והשימוש במכשירים מתקדמים יותר ובהדמיית אולטרסאונד, קושי להיכנס להריון אחרי ההפלה הוא סיבוך נדיר. ניתן לומר שכיום ההפלה היא פרוצדורה בטוחה יחסית, והסיכון לפתח הפרעה בכניסה להריון בעתיד נמוך ביותר.

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן