הפלה תרופתית – מהי?

755962_yellow_pills

תוכן עיניינים

הפלה בשלבי הריון מוקדמים קלה יותר לביצוע וטראומתית פחות לאישה ההרה. הריונות בלתי רצויים המתגלים בשלבים מוקדמים ניתנים לסיום באמצעיים רפואיים שאינם פולשניים, ולא כוללים התערבות כירורגית, כדוגמת גרידה.

בתחילת ההריון העובר טרם התפתח, ואיברים שונים מצויים בשלבים מוקדמים של יצירה וגדילה. גם הפלות יזומות של הריונות מוקדמים ביותר זקוקים בישראל לאישור וועדה להפסקת הריון, הפועלת על פי חוק. לפני ביצוע הפלה עוברת האישה בדיקה אצל רופא נשים, הכוללת גם בדיקת על קול (אולטרא-סאונד) להערכת גיל העובר והימצאותו של שק הריון תקין ברחם (כדי לשלול למשל, הריון חוץ רחמי).

שימוש בתרופות להפלה מוקדמת

ניתן לסיים בעזרת תרופות הריון המתגלה עד לסוף השבוע השביעי מסיום הווסת הקודם (כלומר – הריון בן 49 ימים על פי שיטת החישוב המקובלת, אם כי למעשה הוא בן חמישה שבועות בלבד). התרופות גורמות לפגיעה בעובר ולהפסקת ההריון, במנגנונים שונים. שתי תרופות עיקריות משמשות להפלה מוקדמת – מתותרקסט ומפיג'ין.

מתותרקסט

מתותרקסט היא תרופה ותיקה, המצויה בשימושים רפואיים רבים. במינונים גבוהים תרופה זו משמשת כטיפול כימותרפי בסוגים שונים של מחלות ממאירות, ובמינונים נמוכים יותר נעזרים בה לשליטה במחלות אוטואימוניות שונות, כדוגמת דלקת מפרקים שגרונית.

מתותרקסט מפריעה לייצור אבני בניין של החומר התורשתי בגוף, על ידי הפרעה הקשורה במסלול המערב חומצה פולית ונקולאוטידים. לכן, מתותרקסט לא מאפשרת לתאים להתחלק, והיא מביאה למותו והפלתו של העובר. משתמשים בתרופה זו גם להפלה יזומה במקרים קלים של הריון חוץ רחמי (הריון אקטופי).

מפיג'ין – RU486

מפיג'ין, הנקראת גם בשם RU-486, היא תרופה שנוגדת את פעילותו של ההורמון פרוגסטרון בגוף. הפרוגסטרון חיוני לשמירה על רירית הרחם בשלבי ההריון המוקדמים (וגם המתקדמים יותר). פגיעה בפעילות הפרוגסטרון מביאה להפלה.

המפיג'ין חוסם את הקולטנים לפרוגסטרון ברחם, ונמצא יעיל במחקרים שונים בהשראת הפלה בשלב מוקדם. משתמשים לעיתים במפיג'ין גם כאמצעי מניעה בחירום, לאחר מגע מיני לא מוגן, במטרה למנוע הריון בלתי רצוי (גלולת היום שאחרי).

הפלה תרופתית – כיצד מתבצע ההליך הרפואי?

ניתן לשלב את הטיפול התרופתי להפלה עם מיסופרוסטול (ציטוטק) – פרוסטגלנדין שמביא להתכווצות של הרחם ופליטת תוכן ההריון. פרוסטגלנדינים ניתנים דרך הנרתיק, מספר ימים לאחר הטיפול התרופתי, בדרך כלל בבית האישה ולא באשפוז. לאחר מכן מגיעה האישה לביקורת אצל רופא נשים, ובמידה ולא התרחשה הפלה ניתן לחזור על ההליך פעם נוספת.

חומר זה משמש גם לאינדוקציה של לידה והפלה בשלבים מאוחרים יותר בהריון. שיעורי ההצלחה של הפלה תרופתית גבוהים למדי ועומדים על 95% לערך. החלופה האפשרית להפלה מוקדמת, הפלה באמצעות שאיבה, נכשלת באחוזים דומים בהריון שגילו צעיר משבעה שבועות.

עם זאת, בניגוד לשאיבה, אין צורך בהפלה זו בהתערבות כירורגית כלל, ולכן גם אין סכנה לזיהום, דימום, וניקוב הרחם. ככל הנראה שיטת ההפלה הטובה והבטיחותית ביותר להריון עד שבעה שבועות כוללת שילוב של מפיג'ין עם ציטוטק.

סיבוכים אפשריים של הפלה תרופתית כוללים כאבי בטן והתכווצויות בטניות, דימומים, והפלה בלתי שלמה המצריכה השלמה של ההליך על ידי שאיבה. תופעת לוואי נפוצה נוספת הן בחילות המלוות את ההליך. חשוב לדעת, שטיפול במתרותקסט אסור במספר מצבים רפואיים מיוחדים:  מחלת כליות פעילה, מחלת כבד,  אנמיה חריפה, מחלת מעי דלקתית (כדוגמת מחלת קרוהן) והפרעות קרישה.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

פסיכולוגית קלינית לטיפול במי שעברה הפלה – כי אינך צריכה להתמודד לבד

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן