ציטוטק -הפסקת הריון תרופתית

ציטוטק - הפסקת הריון תרופתית

תוכן עיניינים

הפלה באמצעות ציטוטק מתבצעת בכל ימי השבוע ב"עתידים מדיקל סנטר"

את מוזמנת להתקשר עכשיו לייעוץ טלפוני
ותיאום תור מיידי 03-3728014

ד"ר מיכאל שילון, גניקולוג ומנתח בכיר בבית חולים, רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית

 • גינקולוג בכיר בבית חולים מאיר
 • בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב
 • רופא מוטס ביחידת 669
 • בכיר בקופת חולים כללית
 • חבר בארגונים מקצועיים מובילים
ניתן להתקשר: ימים א'-ה' 08:00-22:00 | ימי ו'- 08:00 -14:00
את מוזמנת ליצור קשר לייעוץ ראשוני ותיאום תור
או להשאיר פרטים בטופס:

הפלה באמצעות ציטוטק

אחת התרופות המשמשות מיליוני נשים ברחבי העולם להפלה תרופתית היא ציטוטק (cytotec, הנקראת גם מיזופרוסטול).

הפסקת ההריון באמצעות הציטוטק נחשבת לבטוחה ויעילה , זהו הליך בטוח שאושר ע"י ה-FDA האמריקאי, ע"י רוב מדינות אירופה וכמובן ע"י משרד הבריאות.

השימוש בציטוטק הוא השלב השני של הטיפול להפלה תרופתית, הניתן כיומיים לאחר נטילת כדורי מיפיג'ן. תפקיד התרופה הוא לכווץ את שריר הרחם ולהביא להוצאת התוכן ההריוני החוצה, והשימוש בה מאפשר לסיים את תהליך ההפלה בכדורים.

הפלה בכדורים נחשבת לפרוצדורה שכיחה יחסית, ומתבצעת בדרך כלל עד השבוע ה- 9 להריון.

לעומת ההפלה בכדורים  גרידה או דרכים אחרות לביצוע הפלה, ההפלה התרופתית נחשבת לקלה יותר וכוללת פחות תופעות לוואי, ולכן מדובר בהליך שגרתי ומומלץ, המתאים לנשים הנמצאות עד שבוע 9 בהריונן.

אז איך מתבצעת ההפלה התרופתית ?

ההפלה התרופתית כוללת שלושה שלבים:

 • שלב ראשון -נטילת מיפיג'ן – תרופה אשר מונעת את השפעתו של ההורמון פרוגסטרון ובכך גורמת להפסקת ההריון. שלב זה כולל נטילה של 3 כדורי מיפיג'ן והישארות להשגחה למשך מספר שעות.

 

 • שלב שני- נטילת ציטוטק – תרופה אשר גורמת לכיווץ הרחם והוצאת תוכן ההריון החוצה. יש לנטול 2 כדורי ציטוטק. השימוש בציטוטק חיוני לסיום ההפלה מכיוון שהישארות תוכן ההריון ברחם אינו בריא ויכול לגרום לסיבוכים שונים. לאחר נטילת הציטוטק נשארות הנשים להשגחה של כ-6 שעות. את הציטוטק יש למטול 48-72 שעות לאחר נטילת המפיגי'ן.

 

 • שלב השלישי – ביקורת על מנת לוודא כי התוכן ההריוני נפלט בשלמותו, כלומר ההליך עבר בהצלחה. במקרה שהרחם אינו נקי תערך התייעצות עם הרופא על מנת להחליט כדי לסיין ההליך בשלמותו.

ציטוטק תופעות לוואי מקובלות:

1.דימום לאחר נטילת ציטוטק-

פעילות התרופה ציטוטק גורמת כאמור לפליטת תוכן ההריון מהרחם, ומתבטאת על ידי דימום. הדימום מתחיל בדר"כ כבר בבית החולים או המרפאה ,כשעה עד שעתיים לאחר נטילת התרופה ולרוב יתלווה בכאבים, בעיקר באזור הבטן התחתונה,  ובחוסר נעימות.

לאחר השחרור הביתה הדימום בדרך כלל נמשך מספר ימים בדר"כ עד כשבועיים, אולם יתכן אף יותר, ונפסק רק לאחר שתוכן ההריון נפלט מהרחם באופן סופי.

בדרך כלל, הדימום המשמעותי ביותר מתבצע במשך שעות ההשגחה בבית החולים או המרפאה , ומדובר בדימום  הדומה למחזור אולם עלול להכיל גם קרישי דם . במידת הצורך, ניתן כמובן להשתמש במשככי כאבים על מנת להקל על המצב.

לאחר ההגעה הביתה, הדימום בדרך כלל ממשיך בעצמה פחותה בהרבה ממה שהופיע בבית החולים. במידה ומתפתח כאב, מומלץ להשתמש במשככי כאבים כמו אקמול או אופטלגין.

במקרים אלה לא מומלץ להשתמש במשככי כאבים מקבוצת NSAID כמו איבופרופן (אדוויל ונורופן) ואחרות מכיוון שהן עלולות להביא להאטת משך ההחלמה.

בכל מקרה שתחושי חלשה מהדימום, או עוצמת הדימום לא תפחת במשך הזמן שאוזכר, משככי הכאבים לא מסייעים, מומלץ להתייעץ שוב עם הרופא המטפל, שיכול ליעץ לשוב לבדיקה במרפאה.

2. תופעות לוואי שכיחות נוספות לציטוטק : בחילות, הקאות, כאבי בטן, שילשול קל, התכווצויות בעיקר באזור הבטן התחתונה.

תופעות לוודאי אלו אמורות לפחות עם התקדמות הטיפול, אם את אינך חשה בהפחתתן מומלת ליצור קשר עם הרופא המטפל.

3. תופעות לוואי נדירות יותר יכולות להיות : שלשולים חמורים, סימפטומים של התייבשות (תחושת צמא, קשייםן במתן שתן, זיעה גוברת), או סמנני אלרגיה (פריחה, קשיי נשימה, התנפחות הפנים ואזור השפתיים הגרון והלשון)- אלה תופעות נדירות, אולם במקרה שהופיעו יש גשת למיון או ליצור קשר מיידי עם הרופא המטפל.

שאלות ותשובות נפוצות בנושא הציטוטק

האם ניתן לקחת ציטוטק ללא המפיגי'ן?

התשובה היא לא. כדי להגדיל סיכוי ההצלחה כך שלמעשה תוכן ההריון יצא בשלמותו, ועל מנת שלא תצטרכי להשלים בהמשך את הפסקת ההריון באמצעות שאיבה, חובה ליטול את 2 הגלולות. 

רק במקרה שההריון הפסיק להתפתח (עובר ללא דופק) באופן טבעי ניתן לקבל את הציטוטק לאחר יעוץ ובדיקה של הרופא.

ציטוטק מתי מתחיל לפעול?

לאחר נטילת הציטוטק מומלץ להישאר תחת השגחה רפואית. בכדור פועל בדר"כ כחצי שעה עד שעתיים לאחר נטילתו.

מכיוון שהוא גורם להתכווציות של הרחם, רוב הנשים יחושו בכאבים ובדימום, כלומר הציטוטק התחיל לעבוד.

הדימום שנמשך בדר"כ מספר ימים עד שבועיים ולעיתים אף יותר יכול להיות מלווה בקרישי דם.

האם ניתן לקחת ציטוטק דרך הנרתיק?

התשובה היא כן. ציטוטק הוא כדור שניתן לבליעה או להחדרה דרך הנרתיק. תופעות הלוואי בשתי הדרכים הינן דומות, ואף מחקרים הוכיחו כי ציטוטק דרך הנרתיק הינו יעיל יותר שכן הדימום  מתחיל מהר יותר ונמשך פחות זמן, אולם רוב הנשים יעדיפו לבלוע את הכדור מבחינה מעשית וריגשית.

כמו כו יש לקחת בחשבון כי מתן ציטוטק על ידי טבליות ווגינליות אשר גורמות לשחרור איטי של החומר מפחיתות כאמור את תופעות הלוואי אך מעלות את הסיכון לזיהום.

מה קורה אם הציטוטק אינו לא עובד?

אם לא מתחיל דימום לאחר נטילת כדורי הציטוטק עלייך ליצור קשר עם הרופא במטפל ולהתייעץ כיצד כדאי להמשיך בתהליך הפסקת ההריון. לרוב תינתן מנה נוספת של כדורי הציטוטק.

כפי שנאמר בסוף התהליך של הפסקה הריון בכדורים יש לעבור ביקורת בכל מקרה כדי לוודא שהתהליך הסתיים בהצלחה והתוכן ההריוני נפלט במלואו.

מדוע יש צורך בבדיקה לאחר מספר שבועות?

לאחר תקופה של 2-3 שבועות, יש לבצע בדיקה גניקולוגית- ביקורת- על מנת לוודא שתוכן ההריון נפלט בשלמותו והרחם תקין. בדרך כלל מתבצעת בדיקת אולטרסאונד, בה בוחנים את חלל הרחם ומוודאים שלא נותרו בו שאריות הריון.

במידה וההפלה לא הושלמה בהצלחה, קיים סיכון לסיבוכים שונים ובמקרים אלה מבצעים בדרך כלל גרידה להשלמת התהליך.

סיבוכים אפשריים לשימוש בתרופה מסוג ציטוטק-

מלבד הדימום האופייני שנחשב תופעת לוואי שכיחה ורצויה לאחר נטילת ציטוטק, שימוש בציטוטק עלול לכלול מספר סיבוכים נוספים :

 • כאב עז – מדובר בכאב המזכיר כאבי מחזור, ועשוי להופיע בעיקר בימים הראשונים אחרי קבלת הטיפול. הכאב מבטא את כיווץ שרירי הרחם ומומלץ להתייעץ עם הגניקולוג לגבי שימוש במשככי כאבים. אם את חשה שהכאבים לא פוחתים עם משככי הכאבים או לר הולכים ופוחתים יש צורך ליצור קשר עם הרופא המטפל.
 • זיהום – הופעת זיהום היא תופעת לוואי אפשרית לאחר שימוש בציטוטק, המופיעה בדרך כלל במצבים שתוכן ההריון לא נפלט בשלמותו וגורם להופעת זיהום. כל הופעת חום לאחר הפלה תרופתית באמצעות ציטוטק דורשת הגעה מיידית לרופא לשם בדיקת המצב ושלילת מצבים מערכתיים כמו אלח דם. בדרך כלל ניתן להתמודד עם הזיהום בקלות על ידי שימוש באנטיביוטיקה, אך חשוב מאוד לאבחן את הזיהום בשלב מוקדם.
 • איבוד דם – סיבוך נדיר של השימוש בציטוטק, אשר במקרים אלה דורש מתן מנת דם.

אולי יעניין אותך גם:

נטילת רואקטון בעת הריון – האם זה מסוכן?

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן