הפלה טבעית – מהתסמינים ועד לטיפול

הפלה טבעית

תוכן עיניינים

הפלה טבעית מוגדרת כהפסקת הריון מנסיבות טבעיות עד השבוע ה- 20 להריון. מדובר בתופעה שכיחה המתרחשת ב- 15-20% מההריונות, ועיקר ההפלות הטבעיות מופיעות עד השבוע ה-12.

הסיבה השכיחה להפלה הטבעית היא פגם גנטי בעובר שגורם להתפתחות לא נורמלית ולהפסקת ההריון, אך הפסקת הריון יכולה גם להופיע על רקע בעיות בבריאות האישה וגורמים נוספים. יש לציין שקיים קשר בין גיל האם לסיכון להפלה טבעית, וככל שגיל האם גבוה יותר הסיכון להפלה גדול יותר.

הסימנים של הפלה טבעית

הסימן העיקרי של הפלה טבעית הוא דמם נרתיקי, אך חשוב לזכור שדמם כזה אופייני מאוד בשבועות ההריון הראשונים. ולכן, לא כל דמם נרתיקי בתחילת ההריון מצביע על הפלה מוקדמת. מלבד הדמם, קיימים סימנים נוספים המאפיינים הפלה טבעית:

  • כאבים דמויי מחזור – הפלה טבעית גורמת להופעת כאבים המזכירים את המחזור, הנובעים מכיווץ הרחם. אל הכאבים נלווים התכווצויות, וניתן להקל עליהם באמצעות משככי כאבים.
  • ריבוי בהפרשות – לאחר ההפלה הטבעית יכולות להופיע הפרשות רבות, ובחלק מהמקרים ההפרשות יהיו גושיות וסמיכות מהרגיל.

מלבד הסימנים האופייניים, במקרים של הפלה טבעית יופסקו סימני ההריון האחרים, ולכן במקרים של הפסקת הקאות הבוקר או הכאבים בחזה, וכל הרגשה שונה אחרת חשוב להגיע אל הרופא ולהיבדק.

הפלה טבעית

אבחנה של הפלה טבעית

במידה וקיים חשד להפלה טבעית, ניתן לערוך מספר בדיקות:

  • בדיקת אולטרסאונד – מאפשרת לבדוק האם קיים עובר ברחם. ביצוע בדיקת האולטרסאונד לאחר שמופיעים סימנים המתאימים להפלה טבעית חיוני על מנת לבדוק האם אכן מדובר בהפלה מוקדמת או שזהו דימום שגרתי.
  • בדיקה גניקולוגית – מאפשרת לזהות שינויים שיכולים להעיד על הפלה טבעית.
  • בדיקת דם להורמון beta-HCG – ההורמון beta-HCG הוא הורמון שרמתו עולה בזמן הריון. במקרים של הפלה טבעית, רמות ההורמון יירדו, ומצב זה מצביע על הפלה טבעית.

טיפול בהפלה טבעית

בחלק מההפלות הטבעיות יכולים להופיע מצבים בהם תוכן הבטן לא התרוקן בשלמותו, וההפלה לא הסתיימה בצורה מושלמת. במקרים אלו, יש לפעמים צורך להשלים את ההפלה על ידי אמצעים חיצוניים. לאחר הפלה טבעית מבצעים בדרך כלל בדיקת אולטרסאונד על מנת לראות את תוכן הרחם ולבדוק האם ההפלה הסתיימה בצורה מושלמת. במידה ושאריות של תוכן ההריון עדיין נמצאים בתוך הרחם, ניתן לפנות לאחד מהטיפולים הבאים:

  • המתנה לריקון טבעי – בחלק גדול מהמקרים ממתינים שתוכן הרחם יתפנה באופן טבעי. יציאת תוכן הרחם החוצה מתבטאת על ידי דימום וגינלי שעשוי להיות מלווה לכאבים קשים. הדימום כתוצאה מריקון הרחם הוא דימום כבד, ולעתים אף דורש הגעה אל חדר המיון. תקופת הריקון הטבעי משתנה, ונעה בין מספר ימים למספר שבועות, וחשוב לעקוב אחר המצב ולראות האם הריקון מתבצע בצורה טובה והאם יש צורך בפרוצדורות נוספות.
  • גרידה משלימה – פרוצדורה בה שואבים את תוכן ההריון הנשאר בתוך הרחם. זוהי פרוצדורה דומה מאוד לגרידה המתבצעת להפסקת ההריון, אשר מתבצעת בהרדמה מלאה באשפוז יום. גרידה משלימה מתבצעת אצל כמחצית מהנשים, ובמקרים שהריקון הטבעי לא מתבצע בצורה מוצלחת או שמתפתח זיהום ברחם. הגרידה המשלימה היא תהליך לא נעים הכולל סיכון, אך במקרים אלה אין ברירה וללא גרידה עלולים להתפתח סיבוכים קשים ומסכני חיים.

יש לציין שחשוב מאוד להיות במעקב אחרי הפלה טבעית ולטפל במצב במידת הצורך. טיפול מתאים יכול להקל על הסימפטומים ולמנוע סיבוכים עתידיים העלולים לגרום לפגיעה קשה בטווח הקצר והארוך.

מלבד הטיפול הרפואי, חשוב לזכור שלאחר הפלה טבעית חשוב מאוד ללהיות בסביבה תומכת, שתעזור להתמודד עם הקשיים הנפשיים שמתפתחים לאחר ההפלה, ובמידת הצורך, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע.

אולי יעניין אותך גם:

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן