הריון מולארי

הריון מולארי

תוכן עיניינים

הסיוט הגדול של מרבית הנשים שנכנסות להריון הוא שההריון לא יתסיים באופן המוצלח המצופה. הריון מולארי הוא אחד הסיבוכיםהריון מולארי היותר חמורים שאפשר לחשוב עליהם: זהו הריון שאינו תקין ושאינו יכול להיות תקין, שאף מסכן את בריאות האישה.

מהו הריון מולארי?

במסגרת הריון מולארי מתפתח ברחם עובר פגום, או לחלופין העובר אינו מתחיל אפילו להתפתח. פגם בהפריית הביתית גורם להתפתחות מגוון מבנים ציסטיים, ולא שליה תקינה. ייתכן מצב בו תהיה אך ורק מצה ציסטית, ולא עובר כלל (הריון מולארי שלם). באחרים, הריון מולארי חלקי, כן מתפתח עובר אך הוא צפוי להיות רווי פגמים, והשלייה הציסטית אינה תקינה גם כן.

נהוג להתייחס להריון מולארי בתור גידול שפיר המופיע בחלל הרחם. צביר התאים עלול לתפקד כמו גידול ממאיר ולשלוח גרורות לאיברי ולאזורי הגוף השונים של האישה. עם זאת לא מדובר כאן בגידול סרטני במלוא מובן המילה, אלא במצב טרום סרטני שבהיעדר אבחון מוקדם וטיפול מהיר עלול להתפתח לכדי גידול שכזה.

כיצד מאבחנים בהריון מולארי?

כיום יש את כל הכלים לזהות הריון מולארי עוד בשלבים המוקדמים שלו, בעיקר דרך בחינת הורמון ההריון BHCG (כמעט בכל המקרים רמתו בהריון מולארי תעלה על 100,000) ובדיקת אולטרה סאונד, המזהה את המראה האופייני של כל אחד מהסוגים. האבחון נעשה ברור יותר במקרה של הריון מולארי שלם וככל שההריון מתקדם.

הריון מולארי עלול לבוא לידי ביטוי בתסמינים שונים, ביניהם דימום וגינלי, בחילות והקאות חמורות, כאבים באגן, אנמיה ועוד. התסמינים עלולים להחמיר לקראת התרימסטר השלישי של ההריון ולכלול רעלת הריון, יתר לחץ דם ועוד.

מהן דרכי הטיפול בהריון מולארי?

הריון מולארי, כאמור, אינו מאפשר בשום מקרה המשך הריון תקין. הצעד החשוב ביותר הוא לזהות את הבעיה ולטפל בה באמצעות גרידה, המוציאה את הרקמה המולארית מהרחם (התהליך עשוי להיות מורכב וארוך בהשוואה לגרידה רגילה). מכיוון שנדרש כאן ריקון מוחלט של הרחם, הפלה בכדורים אינה אפשרית.

גם לאחר השלמת התהליך, על האישה לעבור בדיקות שבועיות של רמת ה-BHCG למשך כחצי שנה, כדי לראות שלא נותרו בגופה שאריות של הרקמה המולארית. רמות שנשארות גבוהות מחייבות טיפולי המשך.

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן