רואקטון בזמן הריון

רואקטון בזמן הריון

תוכן עיניינים

נשים רבות סובלות מאקנה, כשהסבירות לחוות את התסמינים הלא נעימים האלו עולה בתקופה עמוסה הורמונלית דוגמת ההריון. ישרואקטון בזמן הריון כיום טיפולים יעילים לפצעי אקנה, דוגמת רואקטון, השמורה בדרך כלל למקרים המורכבים יותר. הבעיה היא שנטילה של רואקטון בזמן ההריון היא מסוכנת בכל קנה מידה, כך שההנחיה המוחלטת היא להישמר מכל משמר משימוש בה במהלך ההריון.

מהן הסכנות בשימוש ברואקטון במהלך ההריון?

כיום רואקטון נחשב לתרופה בדרגת הסכנה הגבוהה ביותר עבור נשים בהריון. הנתונים המדאיגים מצביעים על כך שכמעט מחצית מהנשים שהשתמשו בה במהלך ההריון הגיעו למצב בו התגלו פגמים שונים אצל העוברים, בין אם במישור הפיזיולוגי ובין אם ההתפתחותי. בנוסף לכך התרופה מגדילה את הסיכויים לסיבוכי הריון, דוגמת לידה מוקדמת, וכן להפלה ספונטנית של ההריון. בתנאים האלו אפשר להבין מדוע ה-FDA האמריקאי ומשרד הבריאות הישראלי פירסמו הנחיות ברורות לגבי השימוש בתרופה במהלך חודשי ההריון, או אפילו מעבר לכך.

למעשה, ניתן לטעון שההמלצה היא שנשים בגיל הפוריות כמכלול יימנעו מנטילת התרופה, למעט מצבים בו הם משתמשות באמצעי מניעה (לפעמים אפילו יותר מאשר אמצעי מניעה אחד) או מחליטות להשתמש בתרופה למרות שהן מודעות לסיכונים שלה. הרופא המטפל הרושם את התרופה לאישה אמור לוודא קודם לכן שהיא אינה נמצאת בהריון, תוך הצעת אלטרנטיבות בטוחות יותר.
אם נוצר מצב בו האישה כן משתמשת בתרופה במהלך ההריון, תהיה הסיבה לכך אשר תהיה, עליה לגשת באופן מיידי לרופא המטפל בה על מנת לבחון אפשרות של הפסקת הטיפול או אפילו הפסקת ההריון. חשוב להדגיש שכיום ניתן למצוא מגוון רחב של טיפולים לאקנה, חלקם בטוחים גם בהריון.

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן