האם הפלה בכדורים יכולה לפגוע בפוריות?

האם הפלה בכדורים יכולה לפגוע בפוריות?

תוכן עיניינים

תהליך ההפלה כרוך, ברוב המקרים, בחששות ובהתלבטויות – הן כאשר בוחרים באפשרות של הפלה בכדורים, ובין אם הפלההאם הפלה בכדורים יכולה לפגוע בפוריות? ניתוחית. כך למשל יש נשים, בעיקר צעירות אבל ממש לא רק, שדואגות שמא ההפלה תפגע ביכולת העתידית שלהן להיכנס להריון. החדשות המעודדות הן שלמרות שישנם סיכונים מסוימים שקיימים, הם מינימליים ונדירים באופן יחסי.

הפלה, פוריות ומה שביניהם

הפלה בכדורים כרוכה בכמה תופעות לוואי, דוגמת כאבים, דימומים או התכווצויות, שחולפות בדרך כלל כעבור ימים ספורים. כמובן שניתן בתיאום עם רופא או הגורם המבצע לבחור בטיפולים שונים להקלה על המצב, דוגמת תרופות למיניהן.
בכל הנוגע לסיבוכים ארוכי טווח של הפלה בכדורים, כולל פגיעה אפשרית בפוריות, הסיכון העיקרי לפגיעה הוא זיהום ברחם (מכונה גם "מחלה דלקתית של האגן", PID) שלא יזוהה בזמן ולכן לא יטופל במידה המספקת. מעבר לעובדה שזיהום מהסוג הזה עלול להתפשט לאיברים נוספים ולגרום לתסמינים לא נעימים, תיתכן פגיעה אפשרית בפוריות האישה בעתיד וכן הגדלה של הסיכויים שהיא תידרש להריון חוץ רחמי. למרות זאת, טיפול בזיהום – אפילו פשוט הנעשה באמצעות אנטיביוטיקה – מקטין למינימום האפשרי את החששות.

מה באשר לפגיעות עקיפות?

חשוב להתייחס בנוסף לאפשרות של פגיעות עקיפות עקב ההפלה: נזקים הורמונליים, פגיעה מכנית, מחלות שונות ועוד. עדיין קשה להעריך באופן מלא את הסבירות לפגיעות כאלה, למרות מספר הולך וגדל של מחקרים שנערכו בנושא בשנים האחרונות, אולם ההנחה היא שהסיכונים האלה מאפיינים הרבה יותר הפלה ניתוחית.
בכל מקרה, חשוב להישמע להנחיות הגורם המטפל ולפעול על פיהן. כך למשל ההמלצה היא לקיים יחסי מין רק לאחר הפסקת הדימום, ולקחת בחשבון שניתן להיכנס להריון בכל עת.

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן