HCG בבדיקת הריון ורמת הורמון

HCG בבדיקת הריון ורמת הורמון

תוכן עיניינים

אין הרבה שאלות שהתשובה להן הרת גורל, בעיני רוב הנשים, מאשר השאלה הבאה: האם נכנסתי להריון? אישה החושדת בכך עקבHCG בבדיקת הריון ורמת הורמון קיום יחסי מין בלתי מוגנים סביב מועד הביוץ, או אפילו כשכבר ישנם סימנים פוטנציאליים ראשוניים (למשל איחור של המחזור החודשי), תרצה בוודאי לדעת את התשובה בהקדם האפשרי – ובאחוזי דיוק גבוהים ככל שניתן.

בדיקת ההריון הביתית, המכונה גם בדיקת בטא, מציעה את זה בדיוק. הנה כל מה שחשוב לדעת עליה, על האופן בו היא מתבצע ועל המשמעויות שלה.

מהם המאפיינים העיקריים של בדיקת בטא?

העיקרון המרכזי העומד בבסיס בדיקת ההריון הביתית הוא פשוט מאוד להבנה. ההנחה היא שניתן לאבחן את ההריון, בסבירות גבוהה מאוד, באמצעות בדיקה המאתרת את רמת ההורמון Human Chorionic Gonadotropin (ידוע יותר בשמו המקוצר: HCG) בגוף. בדיקה זו באה ללמוד על כמות ההורמון בגוף האישה, כאשר הבדיקה נקשרת לחלק הבטא – אחת משתי היחידות ביניהן יש חיבור ישיר (לצד אלפא).

כאשר ערך ה-HCG עולה על 25 mlu/ml, מדובר במצב של הריון ודאי או לכל הפחות בסבירות גבוהה במיוחד. הסיבה לוודאות הגבוהה היא שההורמון נוצר באופן כמעט מובהק על ידי השלייה בגוף האישה. הוא לוקח כמה תפקידים מרכזיים בתהליך ההריון, בעיקר סיוע לקשירת העובר לדפנות הרחם או ייצור הורמון הפרוגסטרון החיוני אף הוא להמשך ההריון התקין. בתרחיש השלילי, ערך גבוה של ההורמון עלול להעיד על גידולים אפשריים.

ייתכן מאוד שבדיקה סטנדרטית תגלה את ההורמון בקרב נשים אחרות או אפילו גברים, אולם הצפי הוא שהרמות שלו תהיינה נמוכות משמעותית. אם רמות ההורמון נמוכות מ-10 mlu/ml, הרי שאפשר להסיק באופן כמעט מוחלט שהבדיקה שלילית, כלומר, שהאישה לא נמצאת בהריון.

מבחינה מעשית, הצפי הוא שתהיינה כמויות גבוהות במיוחד של ההורמון אצל נשים תוך פרק זמן של כ-9-7 ימים ממועד ההפריה. בפועל מומלץ לבצע את הבדיקה כמה ימים לאחר מועד הווסת המקורי, מה שעשוי להגדיל את הוודאות במקרה של הריון ולמנוע מצב של קבלת תשובה שגויה (בין אם תשובה שלילית כאשר יש הריון בפועל, ובין אם להיפך).

כיצד נערכת בדיקה לאיתור רמות הורמון HCG?

כיום תוכלו למצוא סוגים שונים של בדיקות הריון ביתיות, כולן מבוססות במידה כזו או אחרת על בחינת רמת הורמון ה-HCG. האבחנה המרכזית היא בין בדיקות השתן, הנחשבות לפשוטות יותר לביצוע, לבין בדיקות דם. בעוד שבדיקות שתן הן הבסיסיות יותר בתמונת האבחון הראשוני הביתי, אחוז הדיוק שלהן מעט נמוך יותר. לכן מומלץ עדיין לקחת בעירבון מוגבל את תוצאות הבדיקה, ובוודאי שלא להסיק עליה לגביה ההריון בוודאות של 100%.

לכן כדי לקבל תשובה חד משמעית לגבי שאלת ההריון, וכמובן שגם במטרה לעקוב אחריו (כפי שנרחיב בהמשך), נהוג לבצע בדיקת דם. מסביבות השבוע החמישי של ההריון נהוג לבצע גם בדיקת אולטרה סאונד, שיכולה להצביע אף היא על עצם ההריון ובמקרים מסוימים גם לספק תשובה ראשונית לגבי מין העובר.

מה חשיבותה של הבדיקה במהלך ההריון?

יש להדגיש שערך ה-HCG אינו משמש אך ורק לקבלת תשובה לשאלה האם האישה נמצאת בהריון. באמצעותו ניתן ללמוד גם על אופן התקדמות ההריון, תוך זיהוי מהיר של בעיות אפשריות. ההנחה היא שרמות הבטא מבטאות את קצב ההריון, כשהציפייה היא שמשלב מסוים רמת הבטא תהיה בעלת ערך כפול מהרמה הקודמת כל 72-48 שעות. עד סביבות השבועות 12-10 להריון נמשכת עלייה הדרגתית בכמות ההורמון, והיא יורדת בהדרגה. בסביבות השבוע ה-20, תגיע רמת ה-HCG לערך נמוך יותר שאמור להישמר עד לסיום ההריון או להפלה. רבים יטענו שיותר מהרמות הנקודתיות של ההורמון, חשוב לראות את קצב העלייה והירידה שלו על מנת להסיק על תקינות ההריון.

לכל כמות בלתי תקינה של ההורמון יש את ההשלכות שלה. כמות נמוכה "מדי" של ההורמון במהלך ההריון עלולה להצביע על סבירות גבוהה להפלה או על הריון חוץ רחמי (במקרים האופטימיים יותר, היא פשוט תתביע על כך שהביוץ התבצע במועד מאוחר יותר ממה ששיערו תחילה). מנגד, רמות גבוהה עשויה להעיד על כך שמדובר בהריון בעל מספר עוברים או לחלופין בהריון שאינו תקין מסיבות כאלה או אחרות – למשל הריון בו מתגלות בעיות שונות בשליה.
במצבים אלה הרופא ישלח את האישה לביצוע בדיקות מקיפות לבירור, לרבות בדיקת דם נוספות לאישור התוצאה ובדיקת אולטרסאונד לבחינת תקינת ההריון.

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן