הפלה בחודש הראשון – למה את יכולה לצפות?

הפלה בחודש ראשון

תוכן עיניינים

יש סיבות שונות שעשויות להביא לרצון – ולעיתים גם לצורך – לבצע הפלה. העיתוי של ההפלה ביחס להתקדמות ההריון בהחלטהפלה בחודש ראשון משמעותי, כאשר בדרך כלל בשלבים מוקדמים מדובר בהליך פשוט יותר, עם אחוזי הצלחה גבוהים. אבל מתי השלב המוקדם ביותר לביצוע הפלה? איך משלבים אותה בפרק הזמן הנתון? ועל מה חשוב לשים לב?

במאמר הבא נתייחס לאפשרות של הפלה בחודש הראשון ונספק את התשובות לשאלות אלה ואחרות.

זה מתחיל ברגע בו את מגלה על אודות ההריון

ברוב המקרים, האישה תגלה על ההריון במהלך חציו השני של החודש הראשון להריון. הנוסחה המקובלת היא שהאישה מגלה שהמחזור החודשי שלה לא מגיע בחודש מסוים, ורוכשת ערכת בדיקה פשוטה. לאחר פרק זמן של כשבועיים ממועד הביוץ אפשר כבר להבחין בתוצאות חיוביות, ובתחילת ההריון.

חשוב לציין שמבחינה מעשית, נהוג להתייחס אל הטרימסטר הראשון של ההריון כאל מקשה אחת. המשמעות היא שלא אמור להיות הבדל גדול מדי בין הפלה בחודש הראשון לכזו המתבצעת לאחר חודשיים או שלוש של הריון. בשני המקרים אפשר לצפות לאחוזי הצלחה גבוהים באופן יחסי, כפי שנרחיב בהמשך.

שימו לב שאנחנו לא מתייחסים כאן להפלה טבעית בחודש הראשון, שלפי הנתונים מתרחשת בכחמישית מההריונות. הגורם המרכזי להפלה הוא התפתחות בלתי תקינה של העובר, הבאה לידי ביטוי בהיעדר דופק. לעיתים קרובות האישה לא תהיה בכלל מודעת לההריון שהיה ברחמה ואשר נקטע בשלביו הראשונים.

החלטת להפסיק את ההיריון? לא כדאי להשתהות

אחוזי ההצלחה של הפלה כיום הם גבוהים בכל קנה מידה, בין אם הפלה בגלולות ובין אם הפלה כירורגית. אבל אין צל של ספק שמועד ביצוע ההפלה ישפיע לא רק על השיטה שתיבחר, אלא גם על אחוזי ההצלחה שלה.

השורה התחתונה היא שאם האישה מחליטה לבצע את ההפלה, רצוי מאוד שהיא תעשה את זה בשלב המוקדם ביותר האפשרי. בדרך זו התהליך נוטה להיות פשוט יותר לביצוע, והסיכון וחוסר הנוחות קטנים בהתאמה. אחוזי ההצלחה בשלב הזה הם הגבוהים ביותר שיש, ועומדים על כ-90%. מנגד בשלבים מתקדמים יותר של ההריון (מסביבות השבוע השביעי) יעילות הכדורים נמוכה עד בלתי קיימת.

הפלות בחודש הראשון, ולמעשה בטרימסטר הראשון, מבצעים ברוב המוחלט של המקרים באמצעות נטילת גלולות. האישה לוקחת שני כדורים שונים, בטווח של 48 שעות: התפקיד של הכדור הראשון הוא להביא להפסקת ההריון, בעוד שהכדור השני מיועד לפלוט מהגוף את תוכן ההריון. התהליך נעשה אך ורק בבתי חולים ובמרפאות שהוסמכו בכך, לאחר מעבר בהצלחה של ועדה להפסקת הריון. אבל אל דאגה: כמעט כל הוועדות מסתיימות בקבלת אישור לביצוע הפלה, למעט מקרים חריגים בהם יש לסירוב הפסקת ההריון סיבה מוצדקת.

יש נשים שניגשות לביצוע הפלה בלי שהן מבינות את ההשלכות המלאה שלה, בראשן העובדה שמסיימים את חייו של יצור חי (גם אם ראשוני מאוד). לכן מומלץ לשקול בכובד ראש את ההפלה, ולא לתת לחיפזון או ללחץ להשפיע לבדם על ההחלטה. אם אתן לא בטוחות, אפשר אולי להמתין כמה שבועות.

הפלה בחודש הראשון – למה יש לצפות?

הפלה בחודש הראשון עשויה להיות כרוכה באי נעימות מסוימת, ובתופעות לוואי. המרכזית שבהן היא כאבים, הנובעים מההתכווצויות של הרחם בעקבות הוצאת תוכן ההריון ממנו. הכאבים אמורים לחלוף כעבור כמה שעות או ימים, כאשר מצב בו הם נמשכים למעלה משבועיים יכול לדרוש ביקור אצל הרופא לבירור ולאבחון.
יש צורך בתקופת התאוששות קצרה לאחר ההפלה, אולם לרוב אפשר לחזור לתפקוד מלא תוך פרק זמן מינימלי.

אולי יעניין אותך גם:

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן