איך עושים הפלה ביתית

תוכן עיניינים

 

 

מבחינה ריגשית כל אישה יכולה לחוות את תהליך הפסקת ההריון באופן שונה, אולם ברור שעבור רוב הנשים גם אלו הבוחרות מרצונן לבצע הפסקת הריון, זהו תהליך ריגשי מורכב ולא קל, ובאופן טבעי נשים היו מעוניינות לחוות ולעבור את ההפלה בסביבה מוכרת ונוחה יותר כמו הבית.

אז האם ניתן לבצע הפלה ביתית? אנחנו כאן לספק את המידע והנתונים על מנת להבהיר את האפשרויות השונות העומדות בפנייך.

ראשית, על מנת להבין את האפשרויות הקיימות ובבחינת האפשרות להפלה ביתית, כדאי להפריד את הדיון בין הפלה טבעית להפלה מלאכותית.

הפלה טבעית

נקראת גם הפלה עצמונית או הפלה ספונטנית- מתרחשת בכ-15% מכלל ההריונות בשבועות 4-20 , ולמעשה בסיכוי גבוה יותר (עד כ-50%) מכלל ההריונות בשבועות מוקדמים יותר (עד שבוע 4).

מדובר על הריון שנופל  באופן טבעי, כלומר העובר לא התפתח.  לעיתים ההפלה מתרחשת קודם לזיהוי העובדה שאף היה הריון, כלומר מתרחש בשבועיים שלאחר הביוץ וטרם בדיקה או גילוי דבר ההריון ע"י האישה.

הדרכים לזיהוי הפלה טבעית :

  • דימום לדני– הדימום ילווה לרוב בהתכווצויות ובכאבים בבטן התחתונה, מומלץ לפנות לרופא או למיון על מנת לבצע בדיקה מיידית ואף לאסוף שאריות רקמה מהרחם ולהביא עמך אם בנמצא.
  • ע"י בדיקות אולטרה- סאונד -בהן לא נצפה דופק לעובר

במקרה של הפלה טבעית שאובחנה ע"י רופא, מדובר על תהליך בו תוכן ההריון מתרוקן באופן טבעי, אם עברת או את עוברת את התהליך שיכול להתמשך עד סיום וריקון מלא של תוכן ההריון, אנו מבינים את הרצון לעבור תהליך זה בסביבה ביתית, וזו כמובן החלטה אישית של כל אישה ואישה, אולם חשוב להדגיש שביקורת אצל רופא הנשים על מנת לוודא שאכן ההריון נפלט במלואו הוא חשוב ונחוץ על מנת למנוע סיבוכים אפשריים במקרה שהתוכן לא נפלט באופן טבעי  במלואו.

בהריון צעיר (עד שבוע 9-10) אם הובחנה הפלה טבעית "בלתי שלמה"- כלומר ההריון נפסק אולם קיימות שאריות הריון שטרם נפלטו, או אף אם שק ההריון נותר בשלמותו קיימות מספר אפשרויות:

  • הגישה השמרנית- ברוב מצבים אלה, ההתכווציות בבטן התחתונה ימשכו ויגרמו לפליטת כל התוכן ההריונו בשלמותו באופן טבעי, כלומר תוכלי לחזור לביתך על מנת שתתבצע הפלה ביתית (לבחירתך)  או לשיגרת יומך ולהמתין לסיום התהליך באופן טבעי. ביקורת אצל הרופא הכרחית לווידוי סיום התהליך במלואו.
  • נטילת תרופת הציטוטק אשר תזרז את המשך התהליך ותגרום להמשך התכווצויות הרחם אשר יגרמו לפליטת שאריות ההריון, התרופה ניתנת ע"י הרופא המטפל בלבד ויעילותה גבוהה ב-70%-80% מהמקרים תהליך ההפלה הטבעית יסתיים בהצלחה באופן זה.
  • המשך התהליך באופן כירוגי- גרידה/ שאיבה ע"י הרופא במהוצע ע"י הרדמה/ טשטוש.

הפלה מלאכותית-

את ההפלה מלאכותית הפלה אותה בוחרת האישה לקיים – בין אם מצבה הבריאותי או מצב העובר אינו תקין או בין אם מסיבה אחרת הקשורה ברצון האישה להפסקת ההריון , מתקיימת באופן ציבורי או פרטי רק לאחר מעבר ועדה להפסקת הריון, ודורשת לאחריה תהליך שנבחר והותאם לכל אישה (הפסקת הריון בכדורים או הפסקת הריון בשאיבה).

חשוב לצין כי אין אפשרות לבצע הפלה ביתית במקרה זה, וכי כל תהליך ההפלה חייב להתבצע בבית חולים או במרכז רפואי פרטי שקיבל את אישור משרד הבריאות לביצוע הפלה.

הפלות ביתיות בשיטות שונות היו מקובלות לפני שנים רבות, ומקובלות עדיין במקומות בעולם בהן הפלה אינה חוקית או אפשרית, כולל מדינות עולם שלישי, אולם אין לבצע הפלה ללא השגחה רפואית מלאה, שמחייבת הימצאות של צוות רפואי מתאים בקרבתך, לכן לא ניתן למען שמירה על בריאותך לקיים הפלה ביתית.

  • הפלה מלאכותית בגרידה/ שאיבה- הינה תהליך רפואי כירורגי החייב להתבצע בחדר ניתוח המותאם לכך וכולל רופא גניקולוג ורופא מרדים הנוסף לצוות העזר של חדר הניתוח.
  • הפלה מלאכותית בכדורים- תהליך הכולל נטילת שתי תרופות מסוגים שונים ולאחריהן ביקורת אצל הרופא על מנת לוודא את סיום התהליך במלואו. התרופות אינן תרופות מרשם ואין להשיגן לשימוש להפלה ביתית עצמאית, יש לנטול את התרופות תחת השגחת הצוות הרפואי בבית החולים או במרפאה לאחר מעבר הועדה להפסקת הריון. לאחר נטילת כל תרופה (הן נלקחות בהפרש של יומיים) את תשוחררי לביתך.

אנו מקווים שכעת תוכלי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורך.

לכל שאלה נוספת אל תהססי להתקשר על מנת לקבל מידע ויעוץ נוספים, מאחלים לך הצלחה ובריאות.

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן