בעיות בתפקוד המיני לפני ולאחר הפלה

10244445_xxl

תוכן עיניינים

למרות שהפלה מסמלת סוג של חופש ושחרור מיני, השפעותיה מובילות לעיתים קרובות לצורות שונות של בעיות בתפקוד המיני ולהפרעות במערכות היחסים המיניות.

כפי שניתן לראות במחקרים, גברים ונשים מדווחים לעיתים קרובות על בעיות בתפקוד המיני הכוללות סלידה ממין, אובדן האינטימיות, תחושת אשמה בלתי צפויה והפרעות ביחסים הזוגיים כתוצאה מההפלה.

 קונפליקטים מיניים במערכת היחסים לאחר הפלה

יחסי מין לאחר הפלה הם חוויה אישית מאוד, אך נשים רבות חוות מספר שינויים. חלק מהנשים חוות את ההפלה כתהליך טראומטי המתבטא במצבים רפואיים בסיסיים אשר מובילים לשינויים באופן שבו הן חוות יחסי מין. גורמים שעשויים להיות אחראים לבעיות בתפקוד המיני לאחר ההפלה עשויים לכלול תחושות שליליות, מצבים רפואיים בסיסיים או סיבוכים בעקבות התהליך.

חלק מהנשים חשות כי הן מקיימות יחסי מין מתוך תחושת אילוץ או מחוסר ברירה. באופן טבעי, לאחר ההפלה, הן מבקשות להתאבל על ההיריון שנפסק. מצב זה עשוי לגרום להן לחוש מאותגרות מבחינה רגשית כאשר זה מגיע לנושא חידוש יחסי המין לאחר ההפלה. נשים אחרות מוצאות את התהליך קשה, היות והן פוחדות מהסיכוי להיכנס שוב להיריון, ולכן עשויות להימנע מיחסי מין.

קיימות סיבות אחרות לסיבה שבגללה יחסי מין לאחר הפלה עלולים להוות אתגר. לעיתים, מצבים רפואיים בסיסיים הופכים להיות בולטים יותר לאחר ההפלה ומפריעים לפעילות המינית. סיבוכים כתוצאה מההליך עשויים אף הם ליצור בעיות בתפקוד המיני.

למרות שהסיבוכים הם נדירים, הפלה עלולה לגרום לקרישת דם, צלקות או דלקת. במקרים רבים אחרים, מתעוררות בעיות כאשר נשים אינן ממתינות את הזמן הדרוש לאחר ההפלה ושבות מיד לקיים יחסי מין.

ההיבט הרפואי

לאחר ההפלה, צוואר הרחם פתוח וזקוק לתקופת זמן על מנת להיסגר. יחסי מין או אפילו שימוש בטמפון בתקופה זו עלול לגרום לזיהום ברחם. בהתחלה הזיהומים אינם מורגשים, אך הם עשויים להתגלות בהמשך כמצבים של הפרעה דלקתית באגן, אשר עלולה בהחלט להשפיע על רמת הנוחות כאשר עוסקים בפעילות מינית. מסיבה זו, חשוב לעקוב אחר הנחיות הרופא אודות הימנעות מקיום יחסי מין עד למועד שנקבע כמתאים.

טבעי שרוב הנשים יחוו מספר תחושות היסוס או חשש לקיים יחסי מין לפני ההפלה או לאחריה. לפני ההפלה, מתבטאות ההפרעות בתפקוד המיני בעיקר בחששות רגשיות, ולאחר ההפלה זקוקה האישה לזמן החלמה פיזי ונפשי. נשים צריכות להתייעץ עם רופאים כאשר מופיעים תסמינים גופניים לאחר פעילות מינית כגון כאבים המרמזים על סיבוכים מההליך.

כיצד מטפלים?

בעיות בתפקוד המיני לאחר ההפלה צריכות להיות מטופלות, על מנת להשיב את חוויית המין החיובית. רופאי נשים ממליצים להמתין כשבועיים עד חודש לאחר ההפלה לפני חידוש יחסי המין ויש להבין המלצה זאת כמינימום הכרחי.

רופאים מעודדים נשים להמתין גם זמן ארוך יותר אם הן עדיין אינן מרגישות מוכנות. אך אם עבר זמן משמעותי והאישה עדיין חשה כי אינה מסוגלת לקיים יחסי מין, הופכת הבעיה להפרעה אשר ראויה לתשומת לב. קיימים מספר טיפולים מצוינים המיועדים לטראומה שלאחר ההפלה, ונשים יכולות אף לפנות לסיוע מקצועי של טיפול נפשי. מידע נוסף על טיפול בבעיות בתפקוד המיני באתר feeling.co.il

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן