הפלה דיסקרטית באופן פרטי – למה האופציה הזו נוחה יותר למטופלות? כל התשובות

ציטוטק - הפסקת הריון תרופתית

תוכן עיניינים

הפסקת הריון או במילים אחרות הפלה הינה החלטה קשה ורבות מעדיפות לעבור אותה כמה שיותר מהר ובאופן הכי חשאי שאפשר. בביצוע ההפלה כרוכים סיכונים רפואיים ואף סיבוכים נפשיים אשר עלולים להתעורר מאוחר יותר. מסיבה זו חשוב לקחת בחשבון את כל הנתונים טרם ביצוע ההפלה. ניתן לבצע הפלה באופן פרטי או בבתי החולים הציבוריים. לכל אחת מן האופציות היתרונות והחסרונות שלה.

בישראל מתבצעות בכל שנה כ- 40 אלף הפלות חוקיות ובלתי חוקיות. בכדי לבצע הפלה בארץ יש לעמוד בקריטריונים הבאים: על האישה להיות מתחת לגיל 18 או מעל גיל 40, כאשר ההריון נוצר כתוצאה מיחסים אסורים או פליליים כמו אונס או גילוי עריות או כשהוא נעשה מחוץ למסגרת הנישואין.

כמו כן, כאשר יש חשד למומים רפואיים או נפשיים בוולד או כאשר ההריון מסכן את חייה של האישה ועלול לגרום לה לנזק גופני או נפשי. ההפלה חייבת להיעשות ב"הסכמה מודעת" בכתב של האישה ורק לאחר שהוסברו לה כל הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בהליך זה.

מימון ההפלה

הסיבות להפלה הממומנות על ידי סל הבריאות:

  • לאישה טרם מלאו 18 שנים.
  • ישנו חשד למומים בוולד.
  • כאשר קיים סיכון פיזי או נפשי לאם.

בשאר המקרים על האישה לממן את ההפלה בעצמה. נכון לשנת 2010 הפלה בבית חולים ציבורי עומדת על 2,256 שקלים ואף יותר במרפאות הפרטיות. לכל אלה יש להוסיף 300 שקלים אותם יש לשלם לועדה להפסקת הריון, אשר ללא אישורה לא ניתן לבצע את ההפלה.

הפלה פרטית או בבית חולים ציבורי?

ניתן לבצע הפלה באופן פרטי או בבתי החולים הציבוריים. לכל אחת מן האופציות היתרונות והחסרונות שלה. בשני המקרים יש לקבל ראשית אישור מן הועדה להפסקת הריון ורק לאחר מכן ניתן לבצע את ההפלה.

גם המימון של ההליך הרפואי נעשה באופן דומה, אך המחירים בין המוסדות הפרטיים לבתי החולים הציבוריים יכולים להיות שונים באופן משמעותי, כאשר המחירים של הפלות במגזר הפרטי בדרך כלל גבוהים יותר. ניתן למצוא בכל מרפאה פרטית מחיר שונה לעומת בתי החולים הגובים לפי מחיר אחיד. כמו כן, לא בכל המרפאות ניתן לקבל את המימון המגיע מסל הבריאות- נושא שכדאי לברר טרם ביצוע ההפלה.

הפלה פרטית – אפשרות בחירה גדולה יותר וליווי אישי צמוד

אחד ההבדלים הבולטים בין המוסדות הרפואיים הפרטיים לציבוריים הינו יכולת הבחירה של הרופא אשר יבצע את ההפלה. במרפאות הפרטיות האישה יכולה לבחור את הרופא על פי היכרות מוקדמת לעומת בתי החולים הציבורים אשר בהם מבצע את ההפלה הרופא שעובד באותו היום. כתוצאה מכך, במוסדות הפרטיים ישנה הרגשה של ליווי אישי צמוד יותר מן המוסדות הציבוריים. מכיוון שביצוע ההפלה יכול להשפיע על מצבה הנפשי של האישה וכרוך בלבטים פסיכולוגיים רבים, לליווי האישי המגיע מן הצוות הרפואי ישנה חשיבות גבוהה.

לקריאה רחבה נושא הפלה פרטית ויתרונתיה לחצי כאן

תנאי המקום

ככל שההפלה נעשית בשלבים מתקדמים של ההריון, אין ברירה אלא לבצע הרחבה של הרחם ואז או על ידי שאיבה בואקום או על ידי גרידה להוריד את התאים העובריים. במקרים אלו ההפלה נעשית תחת הרדמה מקומית וכללית, לאחריה תחוש האישה כאבים ותיאלץ להישאר במעקב ומנוחה. כמו כן קיים סיכון לסיבוכים רפואיים מן הניתוח או מתהליך ההרדמה. בבתי החולים הפרטיים עובדים רופאים מומחים בתחומם, צוות ההרדמה נעשה על ידי מומחים ולא מתמחים וחדרי המנוחה אינם עמוסים וצפופים כמו בבתי החולים הציבוריים.

יתרונות הרפואה פרטית

לאור ההשוואה המתבקשת נראה שהבחירה ברפואה פרטית תהיה דיסקרטית וטובה יותר לכל מטופלת.

בחירה בהפלה יזומה, היא החלטה שבוודאי אינה פשוטה לאף אחת אשר נאלצת לעבור ועדה להפסקת הריון שיאשרו לה הפסקת הריון. לאחר מכן, רשאית היא לבחור היכן לבצע את ההפלה. במידה ותבחר לעבור הפלה באופן פרטי (כמובן רק במרפאות אשר אושרו על ידי משרד הבריאות שמורשות לבצע הליך זה) יהיו לה הרבה יותר אופציות מרפואה ציבורית.

כאשר אישה מגיעה למרכז לרפואה פרטית היא זוכה לתנאים נוחים יותר, רמה של אשפוז גבוהה יותר וכמובן – יחס אישי גדול יותר. בין אם מדובר בהליך כירורגי או הפלה באמצעות תרופות, היא תיעשה על ידי רופא שהיא תבחר ולא שבחרו עבורה. הרופא המטפל ילווה אותה מתחילת התהליך ועד לאחריו, ילווה אותה מתחילת התהליך ועד סופו בכל עת.

לאור הסיטואציה החדשה והלא פשוטה, רוב הרופאים מבטיחים אוזן קשבת בימים שלאחר הבדיקה וזמינות גבוהה לכל שאלה שתצוץ.

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן