הפלה מלאכותית

תוכן עיניינים

כל מה שרצית לדעת על הפלה מלאכותית

מה זו הפלה מלאכותית ובמה היא שונה מהפלה טבעית?

הפלה מלאכותית היא הפסקת / סיום הריון שאינו רצוי או שיש להפסיקו בשל סיבה הנעוצה בבריאות האם או העובר.

הפלה מלאכותית ניתן לבצע ע"י נטילת כדורים להפסקת הריון , כך עוד ההריון הינו בן 9 שבועות או פחות, או ע"י גרידה.

בכל מקרה הפלה מלאכותית ניתן לבצע במוסד פרטי או ציבורי רק לאחר אישור של ועדה להפסקת הריון אשר מתקיימת ברחבי בתי החולים בארץ (ראי שימה מסודרת לנוחיותך כאן) או במוסדות פרטיים שקיבלו אישור של משרד הבריאות לכך.

הפלה טבעית, בשונה מהאמור, הינה הפלה המתרחשת לעיתים באופן טבעי שאינו יזום.

ההפלה הטבעית הינה ספונטאנית , אינה מתוכננת ועלולה להתרחש עד שבוע ה-20 להריון, כאשר באופן טבעי הסיכוי להפלה הטבעית נמוך יותר ככל שההריון מתקדם יותר.

חשוב להדגיש כי הזכות להחליט על ביצוע הפלה מלאכותית היא זכותה המלאה של האישה, זוהי החלטה לא פשוטה ויש לשקול בכובד ראש את ההשלכות שלה. אישה שבוחרת לעבור הפלה מלאכותית מוזמנת לקבל תמיכה מאיש/ אשת מקצוע, ואנו ממליצים על קבלת תמיכה מעובדת סוציאלית זמינה ובעלת השרה לכך במכון הרפואי.

יש לקחת בחשבון כי יתכנו השפעות פסיכולוגיות, בין אם מדובר בהפלה טבעית או בהפלה מלאכותית, כמו גם השפעות פיסיות, ועל אף שכל אישה תחווה שונה מהאחרת את התהליך, ישמם תהליכים הקשורים בשינויים הורמונאליים דומים, אותם ניתן לצפות, ואליהם ניתן להתכונן מראש, ולהכין את התמיכה הריגשית הנחוצה לך כדי לחזור לשיגרה (תמיכת בו/ בת זוג, משפחה, חברים ותמיכה מקצועית של אש/ת מקצוע כאמור).

 

עוד על הפלה טבעית:

ההפלה הטבעית אשר עלולה להתרחש עד שבוע 20 להריון הינה בסיכוי של  כ-30%-50% מכלל ההריונות, כאשר מאלה רובם המכריע יתרחשו בשבועות הראשונים (עד שבוע 12) להריון. יתכן כי בדיקות הדם יאשרו כי קיים הריון, אולם בפועל לאחר זמן מה לא יתפתח שק הריון, משמע כי ההריון נפל.

 

עוד על הפלה מלאכותית:

הפלה מלאכותית, באישור ועדה להפסקת הריון ניתן כיום לבצע בישראל בשתי דרכים.

  1. הפלה מלאכותית באמצעות כדורים להפסקת הריון– ניתן לבצע רק עד שבוע 9, ההליך כולל נטילת שתי תרופות מסוגים שונים: הראשון עדור מפיג'ין הגורם להפסקת ההריון, השני- כדור הציטוטק ניתן לאחר יומיים ומטרתו פליטת תוכן ההריון החוצה. ההליך הרפואי מתבצע בהשגחה רפואית, ואת תשוחררי מעט לאחר נטילת כל אחד מהכדורים בחזרה לביתך. כעבור שבועיים יש לחזור פעם שלישית לבדיקה לוודא כי תוכן ההריון נפלט בשלמותו (ניתן לבצע את הבדיקה גם אצל רופא הנשים שלך). התהליך כולו יכול להתבצע במוסד ציבורי/ בית חולים או במכון פרטי אשר פועל ברישיון שניתן לו ע"י משרד הבריאות.
  2. הפלה מלאכותית באמצעות גרידה – גרידה או שאיבה הן שמות שונים לאותה הפעולה בה מופסק ההריון באופן מלאכותי. הפעולה היא כירורגית ונעשית תחת הרדמה, במהלכה הרופא ירחיב את צוואר הרחם וע"י החדרת צינורית לחלל הרחם ישאב את תוכן ההריון החוצה. לאחר מכו הרופא יוודא בעזרת כפית כרידה כי לא נותר ברחם שום שריד הריוני.

שאיבה ניתנת לביצוע במוסדות פרטיים עד שבוע 12 בלבד, כאשר במקומות ציבוריים/ בתי חולים ניתן לעשות זאת עד שבוע מאוחר יותק ע"י הרחבת צוואר הרחם של האישה  ושימוש במכשירים מיוחדים המתאימים לתפיסת והוצאת התוכן ההריוני.

.

 

 

 

 

 

.

.

 

 

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן