הפלה חוזרת – מה הסיכוי?

5642354_xl

תוכן עיניינים

הפלות הן הסיבוכים הנפוצים ביותר אשר עלולים לקרות במהלך ההיריון. כ- 15% מכלל ההריונות הראשונים של נשים מסתיימים במקרים של הפלות טבעיות (נקראות גם "הפלות עצמוניות". הגוף עצמו גורם להפלת העובר). ככל שגיל האישה ההרה עולה, כך עולה הסיכוי להתרחשות של הפלה טבעית. נשים אשר נמצאות מעל גיל 35, הן בעלות סיכון לעבור הפלה בהיריון אחד מכל שישה הריונות.

נשים אשר עברו את גיל 45, נמצאות בסיכון גבוה בהרבה לעבור הפלה טבעית, שעומד על היריון אחד מתוך שניים. בקרב 2% מנשים אשר נמצאות בגיל הפוריות ייתכנו הפלות חוזרות ונשנות, כלומר שלוש הפלות או יותר בזו אחר זו. הפלות טבעיות יכולות להתבטא במספר צורות:

  • היריון כימי – היריון אשר מתחיל באופן תקין ולא מתפתח כפי שצריך. ישנה הפריה של הביצית וישנה השתרשות, אך ההיריון לא מצליח להתפתח והבטא (הורמון ההיריון) נעצרת בשלב מסוים.
  • שק ההיריון נמצא ללא עובר בתוכו (ללא תוכן היריון).
  • הפלה של עובר חי.
  • העובר מת בשליש השני או האחרון של ההיריון, ולכן יש צורך בהפסקת הריון בשליש השני או השלישי.
  • לידה מוקדמת מתרחשת בשליש השני או האחרון של ההיריון.
  • הפלה נדחית – בתחילת ההיריון יש דופק עוברי, אולם בהמשך העובר מת.
  • שילוב של הדברים המצוינים.

כאשר אישה עוברת הפלות חוזרות ונשנות, הנטל שישנו על גופה ועל נפשה כבד מנשוא ועליה ללמוד להתמודד עמו. הרגשות הללו הולכים ומתעצמים יותר ויותר במקרים של הפלות חוזרות בהשוואה לרגשות שמלווים אישה שעברה הפלה אחת.

בשנים עברו לא ידעו כיצד לאבחן מהן הסיבות המדויקות לכך שמתרחשות הפלות חוזרות ונשנות אצל אותה אישה, ולא ידעו להעריך מה יקרה בעתידה בנוגע להפלות נוספות. כיום, הרפואה צברה מידע רב אודות ההפלות החוזרות וניתן לתת לנשים הרות אינפורמציה מסוימת אודות המקרים הפרטיים שלהם. כמו כן, מיטב החוקרים בעולם נמצאים ממש בימים אלה בשלבי פיתוח מתקדמים של חיסון נגד הפלה, שעל פי הציפיות ימנע מקרים קשים אלה.

הסיכויים להפלות חוזרות

נשים הרות מוטרדות מאוד בתקופת ההיריון בנוגע לדברים רבים וכמובן גם בנוגע להפלות אפשריות. התופעה נפוצה במיוחד בקרב נשים אשר עברו הפלה טבעית אחת או יותר בעברן, והן חוששות לגבי עתיד ההיריון הנוכחי.

העובדות הרפואיות מראות כי הפלות שאירעו בעבר מעלות את הסיכויים לעבור הפלה נוספת. אישה שילדה בעברה תינוק חי אחד לפחות, נמצאת בסיכון של 12% לעבור הפלה טבעית בהיריון הבא. במידה שאותה אישה עברה כבר הפלה אחת, היא נמצאת בסיכון של 24% לעבור הפלה חוזרת, ובמקרה שהיא עברה כבר שלוש הפלות, היא נמצאת בסיכון של 32% להפלה חוזרת.

אישה שלא ילדה בעברה תינוק חי ועברה שתי הפלות טבעיות או יותר, נמצאת בסיכון של 40% עד 45% להפלה חוזרת במהלך ההיריון.

אובדן היריון – דרך אבחון

אובדן היריון יכול לנבוע מכמה סיבות אשר קשורות בעובר (למשל כרומוזומים לא תקינים שאינם מאפשרים לו להמשיך לחיות) או מסיבות אשר קשורות באישה ההרה, והן אלה שגורמות לה להפיל עובר בריא. אבחון של סיבות להפלות חוזרות אשר קשורות לעובר עצמו נעשה אך ורק באמצעות בדיקה גנטית של העובר שנפל בעת ההפלה המלאכותית (גרידה).

אבחון הסיבות להפלות החוזרות אשר מגיעות מצד האישה דורשות מספר בדיקות לאחר הפלה, כמו בדיקה של ההיסטוריה הרפואית שלה, בדיקה של הביטוי הקליני להפלות ובירור של הגורם המבני, ההורמונלי, הגנטי, האימונולוגי והקרישתי.

איתור הסיבה האפשרית להפלה חוזרת לא מעידה בהכרח כי נמצא הגורם אשר אחראי לקרות ההפלה. על מנת להגיע לאבחון מדויק של אובדן ההיריון, חייבת להיות התאמה מלאה בין הביטוי הקליני שלה לבין התוצאות שהתקבלו במעבדה.

אולי יעניין אותך גם:

האם החיסון כנגד קורונה עלול לגרום להפלה?

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן