בדיקת היסטרוסקופיה

9637249_xxl-300x200

תוכן עיניינים

בדיקת היסטרוסקופיה היא הליך רפואי אשר מבוצע באמצעות טלסקופ דמוי צינור דק המוחדר לתוך הרחם על מנת לשקף את המראה שלו. הבדיקה מאפשרת לרופאים לבצע מספר טיפולים קלים ברחם.

הבדיקה מבוצעת באמצעות מכשיר דמוי צינור צר אשר נקרא היסטרוסקופ. הוא צר מאוד, ועובר בזהירות דרך הנרתיק וצוואר הרחם, אל תוך הרחם. המכשיר מורכב ממצלמת וידיאו אשר משדרת תמונות אל מסך מחשב. הבדיקה מאפשרת לרופא לבדוק אם קיימים ליקויים כלשהם ברירית הרחם.

ההיסטרוסקופ מורכב מערוצים מיוחדים אשר מאפשרים לרופא להעביר מכשירי צילום שונים אל תוך הרחם. משמעות הבדיקה היא כי באמצעות ההתבוננות אל תוך הרחם, הרופא מסוגל לבצע הליכים מסוימים.

לאלו מקרים משמשת בדיקת היסטרוסקופיה?

בדיקת היסטרוסקופיה נועדה על מנת לקבוע את הגורם לבעיות שונות כגון:
•    פעולת כבד שאינו סדיר, או דימום שאינו משתפר לאחר טיפול תרופתי.
•    דימום בין תקופות המחזור החודשי.
•    דימום לאחר גיל המעבר.
•    דימום שאינו סדיר בזמן נטילת טיפול של תחליפי הורמונים.
•    במקרים בהם אישה מעוניינת לטפל במחזור החודשי שלה על מנת שיהיה פחות כבד.
•    הפלות שאינן מוסברות.

לצד חקירת הגורם לבעיות שונות, הבדיקה משמשת אף למקרים הבאים:
•    הסרת פוליפים – גושים קטנים של רקמה אשר גדלים על רירית הרחם.
•    הסרת רקמה צלקתית ברחם
•    הסרת הידבקויות, אזורים שבהם קירות הרחם דבוקים.
•    הסרת שרירנים, גידולים ברחם שאינם סרטניים.
•    איתור התקן תוך רחמי אשר "אבד" או "נתקע" ברחם.

הכנה לבדיקה

לפני הבדיקה, הרופא ישוחח עם האישה על מהותה ואופן התנהלותה. הוא עשוי לדון במספר אפשרויות טיפול שונות, היות וניתן לטפל בגורם לתסמינים באופן מיידי באמצעות בדיקת היסטרוסקופיה. על מנת לאפשר את הטיפול, על האישה להעניק את הסכמתה. ההחלטה על אפשרות הטיפול הטובה ביותר עבורה תלויה בה.

בבתי חולים מסוימים יתכן שתתבצע בדיקת אולטרסאונד לפני בדיקת היסטרוסקופיה.הרופא ידריך את האישה על ההתנהלות לפני בדיקת היסטרוסקופיה. אם האישה מעוניינת בהרדמה מקומית, בדרך כלל אין צורך בהכנות מיוחדות. אם היא מעוניינת בהרדמה כללית, היא תתבקש שלא לאכול ולשתות במשך מספר שעות לפני הבדיקה.

מה קורה במהלך בדיקת היסטרוסקופיה?

ניתן לבצע את הבדיקה באמצעות הרדמה מלאה, או באמצעות הרדמה מקומית. יתכן שינתנו תרופות הרגעה שאינן מרדימות, אך עשויות לסייע לאישה להיות רגועה יותר. אם מבוצעת הרדמה מקומית, האישה יכולה לראות, אם היא מעוניינת, את התמונות המגיעות מההיסטרוסקופ. נשים מסוימות אינן מעוניינות בכך, אך אחרות מוצאות את האפשרות כמועילה.

הרופא עשוי להשתמש בספקולום, מכשיר אשר משמש אותו במבחן מיון צוואר הרחם, כך שהוא מסוגל להתבונן בצוואר הרחם. בהמשך עובר הרופא להתבונן אל תוך הרחם.

ההיסטרוסקופ מחובר אל מצלמה ומסך טלוויזיה, אשר מקרין את החלק הפנימי של הרחם. גז או נוזל עשוי להישאב אל תוך הרחם על מנת להרחיבו. במצב זה, קל יותר להתבונן על רירית הרחם. בהמשך, הרופא עשוי ליטול פיסה קטנה של רקמה מהרחם, לשם ביופסיה. זו תישלח אל מעבדה לבדיקה מיקרוסקופית. לעיתים נמצאים פוליפים ויתכן שניתן יהיה להסירם במהלך הבדיקה. לאחר שהתהליך מושלם, ההיסטרוסקופ מוסר בעדינות.

בדיקת היסטרוסקופיה אורכת בין חמש דקות לחצי שעה. אם האישה ערה, היא עשויה לחוש כאבים הדומים לכאבי מחזור במספר שלבים. נשים רבות חשות אי נוחות מינימאלית בלבד.

תוצאות אפשריות ומשמעותן

אם האישה עברה את הבדיקה בהרדמה כללית, יהיה עליה לנוח עד שהשפעות ההרדמה יעברו. מומלץ שבן משפחה או חבר קרוב ישהו איתה במהלך היממה הראשונה לאחר הבדיקה.

אם האישה עברה את הבדיקה באמצעות הרדמה מקומית, היא תוכל ללכת הביתה לאחר מנוחה קצרה. עליה להרגיש מספיק טוב על מנת לצאת, לנסוע במכונית, באוטובוס או ברכבת. היא לא תצויד בתרופות הרגעה.

יתכן שלאחר הבדיקה יתרחשו מספר התכווצויות דמויות התכווצויות מחזור חודשי ודימום קל. התופעה אמורה להעלם בתוך שבוע. על מנת להפחית את הסיכון לזיהום, יש להשתמש במגבות סניטריות או בתחבושות היגייניות ולא בטמפונים. ניתן לצורך מספר משככי כאבים בודדים על פי הצורך בימים הראשונים לאחר הבדיקה.

אם ניטלו דגימות ביופסיות מהבדיקה, התוצאות יגיעו לאחר כשבועיים. בדרך כלל יזמין הרופא את האישה לפגישת יעוץ, על מנת להסביר לה את תוצאות הבדיקה ומשמעותן.

האם קיימות תופעות לוואי או סיבוכים מבדיקת היסטרוסקופיה?

תופעת הלוואי הנפוצה ביותר של הבדיקה היא דימום וכאב. לעיתים רחוקות מאוד יתכן כי יתרחש חור קטן ברחם אשר נגרם מההיסטרוסקופ. אם הדבר קורה, יש להישאר בבית החולים למשך הלילה. יתכן אף מקרה נדיר של זיהום הרחם כתוצאה מהבדיקה.

יש ליצור קשר עם הרופא אם האישה מפתחת בעיות כגון:
•    חום
•    כאב בלתי מוסבר הולך וגובר אשר אינו חולף באמצעות משככי כאבים
•    הפרשות מוגברות בעלות ריח שאינו נעים
•    דימום כבד.

ראו גם:

הפלה באמצעות טיפול תרופתי

רשלנות רפואית בהפלה

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן