גניקולוג (רופא נשים)

9480658_xl

תוכן עיניינים

גניקולוג, הידוע גם בשם רופא נשים הוא רופא המטפל בבריאות מערכת המין הנשית ואחראי על מעקב ההריון. הגניקולוגים מטפלים בכל ההפרעות והמחלות השונות הקשורות למערכת המין הנשית, ואחראים על ניתוחים מסוגים שונים, טיפולי פוריות, לידות ועוד. עולם הגניקולוגיה הוא אחד התחומים המרתקים ברפואה, וכולל טיפול במגוון רחב של מצבים החל מהריון ולידה ועד מחלות ממאירות וניתוחי שיקום.

הריון ולידה

אחד התפקידים העיקריים והחשובים של ההריון הוא במעקב אחר ההריון והלידה. במשך 9 חודשי ההריון, הנשים נמצאות במעקב צמוד הכולל בדיקות אולטרסאונד, בדיקות דם בהריון ובדיקות נוספות במקרה הצורך. כמעט כל נושא מעקב ההריון מתבצע על ידי הגניקולוגים, אשר גם אחראים על תהליך הלידה.

בעוד לידות רגילות מתבצעות בדרך כלל על ידי מיילדות, כאשר מופיעים מקרים של סיבוכים בלידה הגניקולוגים מתערבים ודואגים להשלים את הלידה בצורה טובה. במקרים אלה מבצעים לידות מכשירים, לידות וואקום, ניתוח קיסרי ופרוצדורות נוספות המשמשות להבטיח את סיום הלידה באופן תקין.

טיפולי פוריות

טיפולי פוריות מאפשרים לנשים רבות להביא ילדים לעולם, למרות מכשולים שונים כמו גיל מבוגר או קשיים להיכנס להריון. טיפולי פוריות, והפריה בשיטת IVF מתבצעים על ידי גניקולוגים במחלקות ייעודיות. במסגרת הטיפולים, הרופאים מכינים את הנשים לתהליך, מבצעים טיפולים הורמונליים ופרוצדורות נוספות. טיפולי הפוריות הן נושא פופולארי מאוד בשנים האחרונות, ומאות נשים נעזרות בטיפולים האלה על מנת להיכנס להריון.

מרפאה גניקולוגית

במרפאה הגניקולוגית מטפלים הגניקולוגים בבעיות שונות המופיעות אצל הנשים. בעיות כמו הפרעה במחזור, כאבים בעת קיום יחסי מין, מחלות מין ובעיות נוספות מטופלות במרפאות הגניקולוגיות. כמו כן, במסגרת המרפאה הגניקולוגית מבצעים הגניקולוגים מעקב שוטף ובדיקות תקופתיות כמו בדיקת PAP.

בנוסף, במרפאות מייעצים הרופאים למטופלות בנוגע לאמצעי מניעה, ומספקים מענה על שאלות הקשורות ליחסי מין. שירותי הגניקולוגיה הקהילתיים חשובים ביותר, ותורמים רבות לבריאות האשה.

גניקואונקולוגיה

גידולים ממאירים במערכת המין עלולים להופיע, ובמקרה זה מטפלים בהם במסגרת טיפולי גניקואונקולוגיה. במסגרת זו הרופאים מאבחנים את המחלה ומבצעים בדיקות על מנת להעריך את מצבה ומטפלים במידת הצורך. תחום הגניקואונקולוגיה הוא תחום חשוב ביותר, אשר עוזר לנשים רבות להתגבר על מחלת הסרטן ולחזור לחיים תקינים.

אורולוגית נשים

הגניקולוגים גם מטפלים בנשים הסובלות מהפרעות בדרכי השתן כמו דליפת שתן או אצירת שתן. מקרים אלה נפוצים ביותר, ובמקרים אלה מגיעות הנשים אל מרפאת אורולוגית נשים, שם ממליצים להן על טיפול. פעמים רבות, הטיפול כולל טיפול כירורגי, אשר במהלכו מתקנים את הפגם ועוזרים בכך לשיפור המצב.

שיקום רצפת האגן

שיקום רצפת האגן הוא תחום חשוב ביותר בו מטפלים הגניקולוגים. עם השנים, רצפת האגן נחלשת, ומופיעות כתוצאה בעיות שונות. במקרים אלו, עוברות הנשים טיפולים מתאימים על ידי גניקולוגים ומטפלים אחרים, על מנת לשקם את רצפת האגן ולאפשר חזרה לאורח חיים תקין.

הפלות והפסקת הריון

במקרים רבים, נאלצים הגניקולוגים להפסיק את ההריון. מקרים אלה כוללים הריונות בלתי רצויים, סיבוכים בהריון, מומים מולדים קשים או סכנה לבריאות האשה. כל הפלה במדינת ישראל צריכה להיות מאושרת על ידי וועדת ההפלות, ולאחר קבלת האישור פונים הגניקולוגים לביצוע ההפלה בשיטות שונות, בהתאם לגיל ההריון ורצון האישה.

השיטה הנפוצה ביותר לבצע הפלה היא גרידה, אך ניתן להפסיק הריון גם בטכניקות אחרות (כמו לדוגמא הפלה תרופתית). בעוד מדובר באחר האספקטים הפחות "שמחים" של עולם הגניקולוגיה, ביצוע הפלות הוא תפקיד חשוב ביותר, ובמקרים רבים מציל את חיי האימהות אשר נמצאות בסיכון לאחר ההריון.

אודות המחבר:
ד״ר מיכאל שילון

ד״ר מיכאל שילון

גניקולוג ומנתח בכיר - רופא בכיר בבית חולים מאיר ובקופת חולים כללית.
בוגר בית ספר לרפואה של אוניברסיטת תל-אביב, רופא מוטס במיל', בכיר בקופת חולים כללית, חבר בארגונים מקצועיים מובילים.

דילוג לתוכן